Blog > Komentarze do wpisu
Kłam, maleńka, kłam

Czy kłamstwo jest umiejętnością czy może raczej kwestią uwarunkowań genetycznych? Czy można się go nauczyć? Bo jeśli można to mam nadzieję, że zamiast tej cennej umiejętności posiadłam jakąś inną, równie przydatną w życiu. Kłamać bowiem nie potrafię. Choćbym nawet bardzo chciała.

W mojej obecnej sytuacji życiowej często przydałoby mi się umieć kłamać. Niewykluczone, że paroma sprytnymi kłamstewkami rozwiązałabym, przynajmniej częściowo, niektóre swoje problemy i problemiątka.

Nie twierdzę, że nigdy nie skłamałam. To byłaby gruba przesada - zdarza mi się nie powiedzieć prawdy, ominąć pewne niewygodne fakty i nawet jak się przygotuję z wyprzedzeniem i sobie bujdę dobrze zaplanuję, to perfidnie skłamię, opowiadając historię nie z tego świata. Jednak nawet to wychodzi mi kiepsko i na ogół moje ofiary wiedzą, że są okłamywane. Chyba, że sama, w drodze przygotowań do kłamstwa właściwego, uwierzę w ten kit, który planuję komuś wcisnąć. Wtedy nikt się nie zorientuje, bo to już nie jest kłamstwo, tylko bredzenie oszołoma, któremu się światy pomyliły.

Ale tak na poczekaniu i w żywe oczy nie umiem. Chcę, próbuję, zaczynam nawet, ale wiję się jak piskorz, ściska mnie w żołądku, jąkam się i w końcu i tak wygadam prawdę, całą prawdę i tylko prawdę. Fizycznie się męczę w towarzystwie kłamstwa (również tego zaplanowanego, które niby mi wychodzi, chociaż chyba tylko bokiem). Nawet jak ktoś próbuje, mniej lub bardziej świadomie, skłamać w moim imieniu, to ja jednak muszę sprostować, naprawić, wyjawić, że jednak jest inaczej. A mogłabym skorzystać, puścić mimo uszu i udawać, że nie zauważyłam. Nie robię tego.

I tak naprawdę co mi z tego, że mam czyściutkie sumienie? Skoro tu gdzie jestem brak tej umiejętności (czy też genu, gdzieś na pewno jacyś amerykańscy naukowcy to stwierdzili, tylko ja jeszcze o tym nie wiem...) oznacza zbyt miękką skórę, zbyt miękki brzuch, zbyt miękką głowę i ogólnie zbyt miękkiego ktosia, to czyste sumienie przestaje być wartością wystarczającą do radzenia sobie w życiu.

Może chociaż jakiś przyspieszony kursik ściemniania zrobię? ;-)

wtorek, 21 czerwca 2011, amparanoia

Polecane wpisy

 • Szczyt szczęścia, brzydkie słowa, śnieg u wrót itp.

  Co zrobić, żeby osiągnąć szczyt szczęścia? Oto kilka prostych rad: 1. Pozbawić się wolnych weekendów na około 1,5 miesiąca. 2. Odzyskawszy wolny weekend wyspać

 • Chmurzaście radośnie

  Kiedy podnoszę oczy znad komputera widzę okno. Za oknem kawałek sąsiedniego budynku a nad nim ciężką szarą chmurę. Czyli mamy lipiec. I wakacje. Długie w tym ro

 • Zapisek

  Oderwałam się od rzeczywistości i zwisam z niej teraz (czyli chyba jeszcze jakiś kontakt z nią mam) i furkoczę na wietrze, który jak zwykle o tej porze roku dop

 • Zalety chorowania na nowotwór

  Wiedziałam, że jakieś są i w końcu znalazłam. Przede wszystkim, kiedy jesteśmy chorzy, wychodzi z nas prawdziwa natura. Okazuje się, że moja natura ma twarz sta

 • umieram

  Śmierć jest zjawiskiem zdysocjowanym. Przynajmniej jeden lekarz orzekający o śmierci pnia mózgu powinien być anestezjologiem. Wszyscy umieramy z każdym dniem. S

Komentarze
2011/06/22 19:05:47
Jest też różnica miedzy kłamstwem a blefem, oczywiście nie jestem zwolennikiem kłamstwa ponieważ nie ma tym żadnej długotrwałej korzyści. A czasem okazuje się że nawet w najlepszej wierze kłamiąc doprowadzamy do takie sytuacji że źle to się kończy.
Uwarunkowanie genetyczne nie ma nic wspólnego z kłamstwem. Jest to umiejętność nabyta jak mowa. jeśli w dzieciństwie okaże się że kłamstwem można wiele zdziałać to będziemy kłamać do końca naszego życia, dlatego uważam że d maleńkości trzeba uczyć dzieci byciem szczerym, i nawet jak coś zrobi źle a przyzna się do tego szczerze to nie wolno wtedy karać. Ale chyba zboczyłem z tematu.

Myślę że to my podczas naszego życia podejmujemy decyzje na każdym kroku czy być szczerym czy może skłamać w jakieś sytuacji aby osiągnąć jakąś korzyść materialna lu tez nie.Ale będąc szczerym może nie zawsze osiągniemy to co byśmy chcieli ale napewno spokojne będzie nasze sumienie :)

Pozdrawiam AK